Trzeci sierpnia 2023 roku zapisze się w historii Dąbia i Szczecina. Pomnik „Poległym w Walce o Wyzwolenie Dąbia” stojący w centralnej części tego osiedla został zburzony.
Od godzin popołudniowych na skwerze przy ul. Emilii Gierczak zaczęli gromadzić się mieszkańcy. Burzenie pomnika wzbudziło duże zainteresowanie również wśród mediów - na miejsce przybyli dziennikarze m.in. TVP Info, RMF FM, Radia Szczecin, Radia Puls czy Polskiej Agencji Prasowej oraz fotoreporterzy i operatorzy kamer.
Bezpośrednie otoczenie pomnika zostało ogrodzone siatką oraz taśmami. Przed płotem od strony jezdni wywieszony został baner z napisem „Polski Szczecin - polskie pomniki i ulice” oraz postawiono dwie biało-czerwone flagi.
Na teren skweru przyjechała koparka wyburzeniowa oraz pracownicy firmy „Szołtun Kamieniarstwo” spod Warszawy. Po godz. 13:00 rozpoczęły się pierwsze prace demontażowe. Zaczęto od zdejmowania granitowych płyt chodnikowych, które znajdowały się wokół samego pomnika oraz od tabliczki z nazwą pomnika. Kilkanaście minut wcześniej swój briefing prasowy przeprowadzili Dariusz Matecki, radny miasta Solidarnej Polski, inicjator wyburzenia pomnik oraz działacze patriotyczni - Bartłomiej Ilczewicz i Adam Surmacz.
Właściwe prace zaczęły się chwilę po godzinie 14:00. Pogoda tego dnia była bardzo zmienna i tak, zanim doszło do wyburzania pomnika, swój briefing prasowy miał IPN oraz wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, którzy przemawiali w strugach deszczu, chroniąc się przed ulewą parasolami.
Pomnik zamienił się w pył
Po skończeniu przemów w ruch poszedł ciężki sprzęt. Koparka z wysięgnikiem do burzenia zaczęła swoją pracę. Operator rozpoczął od widowiskowego zrzucenia figury stojącego z karabinem żołnierza. Poszło bardzo łatwo. Upadając, figura roztrzaskała się w pył, a duża część zebranych mieszkańców zareagowała entuzjastycznie oklaskami. Ktoś z tłumu krzyknął: "niech żyje Polska!".
Zebrani na miejscu ludzie oglądali wyburzanie w ciszy, a klimatu całej sytuacji dodawał dźwięk spadających blach i kruszących się elementów pomnika. Cała akcja wyburzania nie trwała dłużej niż 20 minut.
Co w miejscu pomnika?
Radny Dariusz Matecki zapowiedział, że będzie zabiegał, aby w miejscu pomnika powstał pomnik gen. Władysława Andersa.
Opinie mieszkańców
- Normalna rzecz, powinno to być zrobione już dawno. - mówił pan Henryk, mieszkaniec Dąbia.
- Mi nie przeszkadzał, Polacy też przecież walczyli - mówił mieszkaniec, który widział pomnik ze swojego okna
- Jestem jak najbardziej za. Przez tyle lat był niezauważany tak na dobrą sprawę, moim zdaniem to czas najwyższy. W tym przypadku co się dzieje za naszą wschodnią granicą, jest niepotrzebny - pani Magdalena, mieszkanka Dąbia.
Historia
Pomnik odsłonięto w 1962 roku. W 1985 r. cokół pomnika obłożono blachą nierdzewną, a teren przed wyłożono płytami granitowymi. W 2009 r. odrestaurowano pomnik.
Decyzja o wyburzeniu została podjęta 28 czerwca 2022 r. Wówczas Rada Miasta Szczecin jednogłośnie podjęła uchwałę o demontażu pomnika. Była to odpowiedź na obywatelską inicjatywę uchwałodawczą zainicjowaną przez Dariusza Mateckiego, radnego Zjednoczonej Prawicy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz